FLAVON

Naturalne Suplementy

Dentica Stomatologia i Medycyna Estetyczna
Stomatolog Bełchatów

Created with Webwave CMS

Dentica 

Stomatologia i Medycyna Estetyczna Monika Sajewicz

ul. Lipowa 1C, 97-400 Bełchatów

Stomatolog i Medycyna Estetyczna Bełchatów

Stomatologia i Medycyna Estetyczna

dr n. med. lek. dent. Monika Sajewicz

Stomatolog Bełchatów

Trening Rehabilitacyjny

ZAPISY

CENNIK EMS

Zalety i możliwość treningu rehabilitacyjnego z zastosowania elektrostymulacji mięśni (EMS) wiążą się z tym, iż jest to metoda nieinwazyjna i sprawdzona klinicznie. EMS jest skrótem od Electrical Muscle Stimulation i jest procesem stosowania zewnętrznych metod aktywowania mięśni i replikowania wiadomości wysyłanych z mózgu. Obecnie maszyny EMS stosowane są w rehabilitacji na bardzo szeroka skalę, W procesie dochodzenia do zdrowia, treningu po kontuzji, urazie, znakomicie przyśpiesza ona okres rekonwalescencji. Nie dziwi więc, że w fizjoterapii elektrostymulacja stosowana jest od dawna, dzisiaj jednak dysponuje znacząco lepszym sprzętem niż dawniej, który umożliwia stymulację wręcz bez wysiłku, a także pozwala na wybór szerokiej gamy impulsacji, co poszerza jej zastosowanie w różnych stanach chorobowych.

EMS pomoże również wzmocnić słabe mięśnie, stymulując „spoczynkowe” włókna mięśniowe. Co to znaczy? Podczas tradycyjnego treningu w najlepszym wypadku tylko 30% wszystkich włókien mięśniowych ulega aktywacji, a pozostałe oczekują na rekrutację. Klinicznie, EMS wydaje się być bardziej skuteczny, gdy mięśnie są bardzo słabe i masz trudności z wykonywaniem normalnych ćwiczeń antygrawitacyjnych.

 

 

 

 

Wczesne badania potwierdziły, że stymulacja elektryczna nerwowo-mięśniowa może być prawidłową metodą terapeutyczną dla sportowców po kontuzjach (Lake, 1992). Badania te wykazały, że EMS jest skuteczny w zapobieganiu zmniejszaniu siły mięśni, spadkowi jego masy , a nawet zdolności do zużycia tlenu przez mięśnie uda po unieruchomieniu kolana. Kilka badań udokumentowało wzrost siły izometrycznej w mięśniach poddanych elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej, gdy osoby stymulowane EMS są porównywane z kontrolami niecałkowitymi.

 

Trening rehabilitacyjny z zastosowaniem EMS szczególnie zalecany jest w następujących stanach:

  • po kontuzjach mięśni, ścięgien i stawów,

  • w bólach po kontuzjach: szyi, ramion, nóg, rąk, pleców, głowy,

  • w zanikach mięśni,

  • w przywracaniu funkcji i ruchomości kończyn,

  • w pourazowym zapobieganiu zakrzepicy,

  • a także w rehabilitacji dna miednicy po porodzie.

 

Należy zauważyć, że trening rehabilitacyjny z EMS po kontuzji prowadzi również do szybszego gojenia się ran.

Trening po kontuzji z zastosowaniem EMS ma dwojakiego rodzaju zalety – swoiste, które prowadzą do pożądanych zmian w stanie chorego oraz nieswoiste, związane z możliwością jego zastosowania w sytuacji, gdy wysiłek fizyczny jest utrudniony lub niemożliwy przez stan zdrowia. Wśród swoistych zalet należy wymienić fakt, iż:

  • EMS odbudowuje mięśnie, co ma znaczenie ogólne, ale też znajduje zastosowanie w korekcji asymetrii w budowie mięśni, np. po długotrwałym ich zaniku w jednej kończynie na skutek zagipsowania oraz w redukcji utraconej funkcjonalności mięśni,

  • poprawia ogólną wydolność i sprawność organizmu przyspieszając powrót do zdrowia,

  • redukuje odleżynowe bóle mięśniowe,

  • wyrównuje asymetrię mięśniową,

  • zwiększa krążenie krwi, dotlenienie mięśni i usuwanie toksyn,

  • oraz redukuje spastykę mięśni.

Nadto należy wskazać, że trening rehabilitacyjny EMS : nie obciąża osłabionego organizmu, ćwiczenia mogą być stosowane w pozycji leżącej (i każdej innej) oraz fakt, że ćwiczenia nie obciążają stawów. Ćwiczenia nie są obciążające również dlatego, że sesje są krótkotrwałe i maksymalnie zabierają zaledwie 30 minut, stosuje się je natomiast dwa lub trzy razy w tygodniu i to w zupełności wystarczy, by osiągnąć zadowalające rezultaty.