FLAVON

Naturalne Suplementy

Dentica Stomatologia i Medycyna Estetyczna
Stomatolog Bełchatów

Created with Webwave CMS

Dentica 

Stomatologia i Medycyna Estetyczna Monika Sajewicz

ul. Lipowa 1C, 97-400 Bełchatów

Cennik

Medycyna Estetyczna

Stomatolog i Medycyna Estetyczna Bełchatów

Stomatologia i Medycyna Estetyczna

dr n. med. lek. dent. Monika Sajewicz

Stomatolog Bełchatów

Sytuacja wyjściowa

Oferta Medycyna Estetyczna

6 tygodni po jednokrotnym 

zabiegu ostrzyknięcia blizny

osoczem bogatopłytkowym 

Blizna (łac. cicatrix)

jest to zmiana skórna będąca najczęściej następstwem urazu skóry właściwej i zastąpieniem ubytku tkanką łączną włóknistą. Każda rana goi się z wytworzeniem blizny. Blizna na całkowite wygojenie potrzebuje od roku do nawet dwóch lat. W trakcie zabliźniania można wyróżnić trzy główne fazy: zapalenia, wzrostu i różnicowania. Fazy te płynnie zachodzą na siebie i jest to podział umowny.

 

  • Faza zapalna (oczyszczania) polega na samoistnym oczyszczaniu rany z bakterii i uszkodzonych tkanek w wyniku poszerzenia naczyń krwionośnych, wokół rany pojawia się obrzęk, ból, rumień i podwyższona temperatura
  • Faza wzrostu (proliferacji, ziarninowania) to proces, w którym dochodzi do powstawania ziarniny, w fazie tej dochodzi do podziałów fibroblastów oraz produkcji kolagenu i innych białek co prowadzi w dalszym etapie do wytworzenia nowej tkanki łącznej zawierającej bogatą sieć naczyń włosowatych
  •  Faza różnicowania (przebudowy tkanek, naskórkowania) polega na dojrzewaniu skóry, bliznowaceniu i pokrywaniu rany nabłonkiem, rana obkurcza się a jej brzegi zbliżają się do siebie dzięki obecności miofibroblastów (miofibroblasty to komórki łączące w sobie cechy komórek mięśniowych i fibroblastów- potrafią się kurczyć jak mięśnie gładkie i produkować komórki tkanki łącznej), w fazie tej włókna kolagenowe zaczynają się prawidłowo ustawiać

 

Podział blizn


Blizna różni się od prawidłowej skóry konsystencją, strukturą i kolorem. Nie pełni też prawidłowej funkcji jaką pełni tkanka w danym rejonie. Ciekawostką jest to, że dzieci operowane w okresie płodowym goją się bezbliznowo. Po urodzeniu niestety tą zdolność tracimy…
Każdy z nas goi się inaczej. Mają na to wpływ predyspozycje genetyczne, tryb życia, nałogi (szczególnie palenie papierosów), sposób odżywiania.
Biorąc pod uwagę wygląd blizny możemy je podzielić na zanikowe, przerostowe i keloidy.

 

Blizna zanikowa (atroficzna)


Blizny te powstają w wyniku nieprawidłowej syntezy nowej tkanki i rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry. Jest to zmiana o charakterze wgłębienia.

Kształt tych blizn jest zazwyczaj okrągły lub półokrągły. Zmiany te powstają najczęściej po trądziku i ospie wietrznej.
Do blizn zanikowych zalicza się również rozstępy. Rozstępy powstają na skutek
nadmiernego rozciągnięcia skóry i zerwania włókien kolagenowych. Przyczyną może być ciąża, gwałtowne przytycie a u młodocianych szybki wzrost.

 

Metody leczenia w naszym gabinecie:

 

  •  leczenie osoczem bogatopłytkowym

  •  mezoterapia igłowa

  •  mezoterapia mikroigłowa

  •  peeling chemiczny

  •  mikrodermabrazja

 

Blizna przerostowa (hipertroficzna)


Blizny te charakteryzują się przerostem tkanki ponad powierzchnię skóry, większym napięciem i pogrubieniem. Pozostają w miejscu przebiegu rany, nie rozrastają się na boki (to nie są keloidy!). W początkowej fazie są czerwone, z czasem bledną. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna produkcja kolagenu w miejscu gojenia. Blizny te rozwijają się w dość krótkim czasie po urazie. Zdarza się, że z czasem mogą się zmniejszać a nawet cofać.
Bardzo dobrą metodą zapobiegania powstawaniu tego rodzaju bliznom jest regularne rozmasowywanie tych miejsc, szczególnie w początkowej fazie ich formowania się. Do tego rodzaju zmian należą także blizny po oparzeniach.

 

Metody leczenia w naszym gabinecie:

 

  •  leczenie osoczem bogatopłytkowym
  •  mezoterapia igłowa
  •  mezoterapia mikroigłowa
  •  peeling chemiczny
  •  masaże

 

Keloidy (guzy łącznotkankowe, bliznowce)


Blizny te powstają w wyniku nieprawidłowej reakcji skóry na uraz. W wyniku urazu dochodzi do nadprodukcji kolagenu, ekspansji poza obręb rany (przekraczają linię urazu). Bliznowce często mają nieregularny kształt i barwę czerwoną lub sinofioletową. Niestety nie mają tendencji do cofania się tak jak jest to w przypadku blizn przerostowych. Wręcz przeciwnie wycięcie takiej blizny może spowodować jeszcze większy przerost.


Pamiętaj, że jeżeli masz tendencje do tworzenia keloidów zawsze informuj o
tym lekarza. Każdy zabieg z uszkodzeniem ciągłości tkanek (nawet ukłucie!)
może spowodować powstanie bliznowców!!!